brightness_7

Hwang Ho-yong se narodil 11. května 1956 v malém městečku Sinuidžu, které leží na severu KLDR na hranici s Čínou. Jako mladý se věnoval gymnastice a basketbalu. Pak ho uchvátilo taekwondo a díky tvrdému tréninku se rychle vypracoval nahoru.

V 28 letech úspěšně složil před dnes již legendárním zakladatelem taekwon-do, generálem Choi Hong-hi zkoušku na 4. dan, čímž se stal také mezinárodním instruktorem s právem vyučovat Taekwon-do ITF. Při soutěžích a exhibicích se mistr Hwang nejraději věnoval technikám skoků a kopů ve výskoku, které se dnes při soutěžích Taekwon-do ITF označují jako speciální přerážecí techniky (korejsky ,,tukkii’’). V nich se stal ve své generaci nepřekonaným, když v této disciplíně hned dvakrát zvítězil na mistrovstvíKoreje. Díky tomu se instruktážní fotografie řady technik kopů ve výskoku čí přeskoků překážek v jeho provedení dostaly i do základní učebnice taekwon-do, 15-tidílné encyklopedie, jejímž autorem je sám generál Choi Hong Hi (1918-2002). Ten o Hwangovi prohlásil, že jen díky němu mohl povýšit kopy ve výskoku na kopy v letu, neboť právě Hwang Ho-yong mu jako první prakticky dokázal, že v jednom výskoku lze technicky správně provést 3 i více kopů za sebou. V letech 1982 - 1986 procestoval Hwang Ho-jong spolu s korejským exhibičním týmem Itálii, Jugoslávii, Maďarsko, Norsko a pak především pro bojová umění prestižní Čínu. V řadě těchto zemí byl ohlas jejich exhibičních vystoupení základem pro růst popularity Taekwon-Do ITF a vedl až k založení národních federací.

V roce 1987 přichází k nám a působí tady dodnes. Stále pravidelně u nás i ve světě vede semináře a uděluje technické stupně. Díky své pozici senior víceprezidenta ITF a ředitele technické a vzdělávací komise vyučuje techniku taekwonda v celém světě v duchu odkazu generála Choie. Velký podíl na kvalitě Českého taekwonda má právě velmistr Hwang Ho-yong.